Windows Server 2016 File Server Resource Manager yapılandırma

Okuma süresi - 5 dk.


Bu yazımızda, Windows Server 2016’daki File Server Resource Manager’in kotalar, dosya filtreleme ve depolama raporları oluşturma ve yönetme ile nasıl yüklenip yapılandırılacağı ile ilgili birkaç bilgi paylaşacağız.

File Server Resource Manager – dosya sunucularında depolanan verileri yönetmeyi ve sınıflandırmayı sağlayan bir Windows sunucu rolüdür. Aşağıdaki özellikleri içerir.

 • File Classification – Dosyaları sınıflandırabilir ve politikaları uygulayabilirsiniz.
 • Quota Management – Kotalar, bir birim veya klasör için izin verilen alanı sınırlandırmaya izin verir ve birimde oluşturulan yeni klasörlere otomatik olarak uygulanabilir.
 • File Screening – Kullanıcının dosya sunucusunda hangi dosya türlerini depolayabileceğini kontrol eder. Örneğin, Mp3, .avi gibi dosya uzantıları sınırlandırılabilir.
 • Management Reports – Dosyalara erişimi, disk kullanımını ve verilerin nasıl sınıflandırıldığını izlemek için raporlar oluşturulabilir.

File Server Resource Manager’i yükleme

Windows Server 2016 üzerinde FRSM rolü GUI veya PowerShell’den yüklenebilir.

Sunucuya giriş yapın. Server Manager‘i açın. Add Roles and Features‘i seçin. Sunucu rollerinden File Server Resource Manager‘i seçin ve diğer tüm adımları tamamlayın.

Kurulum tamamlandıktan sonra Administrative tools içinden File Server Resource Manager’i açın.

FSRM’yi yapılandırma

Özellikleri yapılandırabileceğiniz üç ana alan vardır.

 • Quota management
 • File screening
 • Storage reporting

Quota yapılandırma

Kota bir klasöre veya sürücüye izin verilen disk alanı miktarını kısıtlar. Daha sonra bunu file share access kullanarak bir kullanıcıya veya bir gruba atayabilirsiniz. Kota, kullanıcılara dosya sunucusunda kişisel bir sürücü veriyorsanız kullanışlıdır. Örneğin, tüm kullanıcıları 2GB’lık bir kişisel sürücüye sahip olmaları şeklinde kısıtlayabilirsiniz. Kota oluştururken iki farkı göz önünde bulundurmalısınız.

 • Quota on the path – Kota yalnızca ana klasöre uygulanır. Örneğin kotayı ana klasöre uyguladığınızda ve kullanıcılara bu ana klasörün alt klasörleri eşlendiyse, tüm kullanıcılar ebeveynin aynı kotasını paylaşmalıdır.
 • Auto apply template and create quota – Üst klasöre 5 GB maksimum kota uygularsanız tüm alt klasörler tek tek 5 GB kotaya sahip olurlar. Bu şekilde, kullanıcılar için alt klasör oluşturduysanız, her biri için 5 GB özel kotaya sahip olacaklardır.

Quota Templates

Quota oluşturmadan önce, bir Quota Templates oluşturmanız veya önceden tanımlanmış bir şablon seçmeniz gerekir. Quota Templates oluşturmak için;

Quota template sağ tıklayın ve Create Quota Template seçin.

Adı, açıklama ve space limit bölümlerini doldurun. Hard quota seçerseniz, belirtilen tutarı aşamazsınız. Ancak Soft quota‘yı kullanıcı aşabilir.

Belirtilen limitlere ulaştığında e-mail ile bildirim almayı ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bir betik çalıştırmak, komut vermek veya bir etkinliği günlüğe kaydetmek için yapılandırabilirsiniz.

Quota oluşturma

Quota template oluşturduktan veya mevcut bir quota template seçtikten sonra, quota oluşturabilirsiniz.

Quota sağ tıklayın ve Create Quota seçin.

Aşağıdaki seçenekleri doldurun.

Oluşturduğunuz kotayı konsol ekranında görebilirsiniz.

File Screening yapılandırma

File Screening, belirtilen konumda kaydedilen belirli dosya türlerini kısıtlayabileceğiniz yerdir. File Screening, içerikleri değil, dosya adıyla tarama gerçekleştirir. Dosyaları dosya uzantılarına veya dosyanın diğer bölümlerine göre filtreleyebilirsiniz. İki tip file screening vardır.

 • Active Screening – Kullanıcılar izin vermediğiniz dosya türlerini kaydedemezler.
 • Passive Screening – Kullanıcıları yasaklamaz sadece izler ve ilerleyen zamanda alacağınız bir aksiyon hakkında sizi bilgilendirebilir.

File groups oluşturma

Engellemek ya da izin vermek istediğimiz dosya gruplarını bu alanda belirtebiliriz. Settings tabında şablonumuza bir isim verelim. Kullanılacak olan dosya uzantılarını yazalım. Tam tersi yapılarak hariç tutulan uzantılar yazılabilir yapmakta mümkündür. Ok ile şablonumuzu tamamlayalım.

File Screening Template oluşturma

File Screening yapılandırmadan önce, bir File Screening Template oluşturmanız veya önceden tanımlanmış bir template seçmeniz gerekir.

Şimdi oluşturulan dosya uzantısı şablonunu bir engelleme veya izin verme şablonuna atayalım. Bu işlem için File Screen Templates sağ tıklayarak Create File Screen Template… kısmına tıklayalım.

Öncelikle Settings kısmında bir isim belirleyelim. Bu şablonda engellenecek olan dosya uzantı şablonlarını seçelim. Örnek olarak ses ve video engellemesi için Audio and Video Files ve Compressed Files şablonunu seçiyoruz.

Son olarak ise raporlara göz atalım. Çok kapsamlı raporlar alınamamasına rağmen genel raporlar alabilirsiniz. Storage Reports Manager kısmındayken Generate Reports Now… kısmına tıklayalım.