VMware vSAN 6.5: Cluster configuration

Okuma süresi - 5 dk.

Google Images

VMware Virtual SAN (vSAN), bir hyper-converged altyapısı için yüksek performanslı veri depolama çözümüdür. vSAN, local ESXi sunucularına bağlı SSD’leri ve ortak HDD’leri, tüm vSphere cluster node’leri tarafından erişilebilen, paylaşılan son derece esnek bir data storage altında birleştirmeyi sağlar. High availability sağlamak için daha önce, SAN, NAS veya DAS kullanmak zorundaydık. VSAN kullanıldığında, özel bir harici shared storage gereksinimi ortadan kaldırılır. Aynı hata toleransı ve SAN için ayrı local sunucuların local disklerinin kullanılmasını sağlayan yeni bir yazılım düzeyi eklenir.

vSAN desteği, daha hızlı IOPS ve veri taşımasıyla sonuçlanan hypervisor kernel’e entegre edilmiştir (çoğu sanal depolama ortamı çözümü, hypervisor üzerinde çalışan ayrı bir cihaz olarak uygulanmaktadır). Bu makalede, VMware vSAN özelliklerini anlatacağız ve vSAN 6.5 cluster ortamını nasıl dağıtacağınızı ve yapılandıracağınızı göstereceğiz.

VMware VSAN ana özellikleri

 • Entegre güvenlik ve hata toleransı ve uzun mesafelerde ve coğrafi olarak dağıtılmış site’ler arasında asenkron replication ile yüksek veri kullanılabilirliği.
 • Verileri tek bir sürücünün, bir sunucunun veya bütün rack kaybına karşı korumak için distributed RAID ve cache mirroring kullanımı.
 • Local SSD’lerde depolanan sunucudaki yerleşik önbellek nedeniyle disklerde okuma/yazma işlemlerini hızlandırarak depolama gecikmesinin en aza indirilmesi.
 • Minimum CPU ve bellek yükü ile software deduplication ve veri sıkıştırma.
 • Yeni sunucu veya sürücüler ekleyerek herhangi bir kesinti olmaksızın depolama kapasitesini ve performansı artırma becerisi.
 • Sanal makine depolama ilkeleri otomatik depolama dengeleme, kaynak ayırma ve QoS.
 • VMware stack, including vMotion, DRS, High Availability, Fault Tolerance, Site Recovery Manager, vRealize Operations dahil VMware altyapısıyla tam entegrasyon.
 • iSCSI bağlantı desteği.
 • İki node’yi bir çapraz kabloyla doğrudan bağlama (VSAN Direct Connect).
 • Herhangi bir ek bileşeni, sanal makineyi veya yönetim arabirimini dağıtmaya gerek yok.

VMware VSAN: Sistem gereksinimleri

 • VMware vCenter Server 6.5 ve ESXi 6.5 hosts.
 • Bir cluster altında en az 3 host (en fazla 64).
 • Bir vSAN cluster altındaki her ESXi sunucusunun önbellek için en az bir SSD ve veriler için en az bir SSD/HDD olması gerekir.
 • Pass-through veya RAID 0 modunda SATA/SAS HBA veya RAID denetleyici.
 • En az 1 GB ağ kartı (10 GB önerilir).
 • Tüm hostlar, L2 veya L3 ağı üzerinden vSAN ağına bağlı olmalıdır.
 • vSAN trafiğini işleyen fiziksel switch üzerinde Multicast etkinleştirilmelidir.
 • Hem IPv4 hem de IPv6 desteklenir.

VMware VSAN lisanslama

vSAN, CPU, sanal makine veya eşzamanlı kullanıcı başına lisanslanır ve üç versiyon halinde sunulur. Standard, Advanced ve Enterprise.

 • Enterprise – QoS ve stretched clusters kullanmak için gereklidir.
 • Deduplication, compression ve RAID 5/6’yı desteklemek için Advanced lisans gereklidir.
 • Standart temel özellikleri sağlar.

VSAN network ve port yapılandırma

VSAN yapılandırmasından önce, vSAN trafiğinin VMkernel portu, bir cluster’in her hostunda yapılandırılır. VSphere web istemcisinde, vSAN’ı kullanmak istediğiniz sunucuyu seçin. Configure -> Networking -> VMKernel Adapters ve Add Host Networking’e tıklayın. VMkernel Network Adapter türünün seçildiğinden emin olun ve Next’e tıklayın.

New standard switch’i seçin ve Next’e tıklayın.

Artı simgesini kullanarak, switch’e physical adapters ekleyin. Prod ortamlarda, birkaç fiziksel NIC kullanmanız önerilir.

Gerekirse VMkernel port name ve VLAN ID belirtin. Virtual SAN kutucuğunun seçili olduğundan emin olun ve Next’e tıklayın.

VMkernel network seçeneklerini belirtin.

Sınırlı sayıda fiziksel interfaces’e sahip bir test ortamında bir vSAN ağı yapılandırırsanız, Management Network seçeneğini seçin ve desteklenen servisler listesinde Virtual SAN seçeneğini işaretleyin. (Bu yapılandırmada, vSAN trafiği ortak management network’ten geçecek)

VMWare VSAN yapılandırma

Dediğimiz gibi, vSAN’ı yapılandırmak için bir hypervisor’e herhangi bir ek yazılım yüklemek gerekmez. Fakat vSphere web istemcisi kullanılarak vSAN’ın yapılandırılması gerekiyor. (HTML5 istemcisi henüz vSAN tarafından desteklenmiyor)

VSAN’ı etkinleştirmek için, vSphere konsolunda ihtiyacınız olan cluster’ı bulun ve Configure sekmesine gidin. Virtual SAN bölümünü genişletin ve General’i seçin. Virtual SAN’un etkin olmadığını görebilirsiniz. Configure’yi tıklayın.

Varsayılan olarak, vSAN depolama alanına herhangi bir uygun disk eklenecektir. Diskleri manuel olarak seçmek için, Disk Claiming parametresinin değerini Manual olarak değiştirin. Burada ayrıca compression ve hata toleransını da etkinleştirebilirsiniz.

Network Validation sayfasında, bir cluster’deki her host’un vSAN ağına bağlı olduğunu onaylarsınız.

Seçilen ayarları kontrol edin ve Finish’e tıklayın. Görev tamamlanana kadar bekleyin ve bundan sonra virtaul SAN ağınız seçilen bir cluster sunucularındaki tüm local disklere dağıtılmış bir vSAN depolama alanına katılacaktır. Bu depolama alanı, sanal makineleri hemen depolayabileceğiniz tek bir VMFS veri deposudur. vSAN ayarları daha sonra aynı bölümde (cluster sekmesi: Configure -> Virtual SAN) değiştirilebilir.