Windows Server 2012 R2 Hyper-V NIC Teaming

Okuma süresi - 3 dk.


Windows Server 2012 ile birlikte sunulan NIC Teaming özelliği sayesinde, sunucu üzerinde bulunan birden fazla fiziksel network kartını gruplandırarak tek bir network interface şeklinde çalıştırabilmekteyiz. Bu özellik sayesinde Ethernet kartları arasında yedekliliği sağlamış oluyoruz. Fiziksel Ethernet kartlarından bir ya da birkaçının down olması durumunda haberleşme kesintisiz olarak sürdürülebilmektedir. Ayrıca tüm trafik, grup altında toplanan network kartları üzerinden geçeceği için yük dengelemesi de (load balancing) yapılmış olur.

NIC Teaming yapılacak Ethernet kartlarının aynı model olması uyum sorunları yaşanmaması açısından önemlidir. Ancak günümüzde tek network kartı üzerinde birden fazla port olan donanımlar tercih edildiği için pek sorun yaratmayacağını düşünüyorum.

Aşağıdaki resimde ki biri bir yapı üzerinde NIC Teaming aktif edeceğiz. Bir adet Windows Server 2012 R2 sunucu üzerinde Hyper-V rolü kurulu ve içerisinde de 2 adet sanal işletim sistemi bulunuyor. Her işletim sistemi 1 port Ethernet kartı kullanıyor.

  • Server Manager ekranını açıyoruz.
  • Sol bölümde Hyper-V seçerek HOST1, sağ click Configure NIC Teaming ekranına giriş yapıyoruz.

TASKS bölümünden New Team yazısına tıklayarak devam ediyoruz.

Team Name kısmına bir isim yazıyoruz. Team içine alacağımız Ethernet kartlarımızı seçiyoruz. Ek özellikleri resimde görüldüğü gibi seçip OK butonuna basıyoruz.

Status Fault olarak görünecektir. Birkaç saniye sonra Online olarak değiştiğini görebilirsiniz.

Aynı pencerede Team Interface sağ click Properties ekranını açıyoruz.

Bu pencerede, oluşturduğumuz NIC Team’e ait olan bilgileri kontrol ediyoruz. Vlan Membership kısmını kendi network yapınıza göre değiştirebilirsiniz. Ben Default olarak bırakıyorum. Eğer sanal makinalarınız bir vlan’a üye ve fiziksel ağa erişirken NIC Teamingkullanmasını istiyorsanız bu bölüme vlan numarasını yazmanız gerekiyor.

Sonraki adımda Network Connections penceresinde oluşturduğumuz NIC Team’i görebilirsiniz. Properties ekranını açtığımızda Microsoft Network Adapter Multiplexor Protocol eklenmiş durumda..

Hyper-V Manager ekranını açarak yeni bir Virtual Switch oluşturuyoruz ve Connection Type seçeneğini External Network altında bulunan Microsoft Adapter Multiplexor Driverolarak işaretliyoruz. Apply ile onaylıyoruz.

HOST1’in Network Adapter ayarlarına girerek Virtaul Switch bölümünde yeni oluşturduğumuz Corporate Network adaptörünü seçmemiz gerekiyor.

Advanced Features bölümüne girerek Enable this network adapter to be part of a team in the guest operating system işaretleyip, Apply ile kaydediyoruz.

Ethernet kartlarından herhangi birisinin kablosunu çıkarıp, PING komutu ile test edebilirsiniz.