Windows Server 2012 R2 DHCP Failover kurulumu

Okuma süresi - 4 dk.


DHCP sunucumuzun herhangi bir nedenden dolayı hizmet vermeyecek duruma gelmesi, ağımızda bulunan istemci yada diğer network cihazlarının birbirleri ile olan iletişimin kesilmesine sebep olacaktır. İstenmeyen bu durumla karşılaşmamak için Windows Server 2012 sürümleri öncesinde DCHP rölünü iki sunucu üzerine kurarak cluster yapıda çalıştırmamız gerekiyordu. Windows Server 2012 ile birlikte Cluster servisine gerek kalmadan DHCP Failover konfigürasyonu sayesinde, IP scope’lerinin kopyalarını istediğimiz sunucu üzerine taşıyabiliyoruz. Failover yapısı içinde bulunan iki DHCP serverı aktif/aktif ya da aktif/pasif (hot-standby) modda çalıştırabiliriz.

Bu yazıdaki senaryoda; iki adet Windows 2012 sunucu üzerine ayrı ayrı DHCP kurulumu yapılmış olup, DC1 isimli sunucu Root Domain Controller ve Primary DHCP olarak hizmet vermektedir. DC2 isimli sunucu ise teknolojikadam.local domainine member ve Secondary DHCP olarak yapılandırılacaktır.

Primary Dhcp: 192.168.10.10 (DC1)

Secondary Dhcp: 192.168.10.100 (DC2 – Domain Member)

İki sunucu üzerinde de DHCP rolünün kurulu olduğunu varsayarak Failover yapılandırılmasına başlıyoruz.

Primary DHCP olan yani DC1 sunucu üzerinde DHCP Server konsolunu açıyoruz. Önceden oluşturduğumuz Scope üzerinde sağ click yapıyoruz ve gelen menüden Configure Failover seçeneğini seçiyoruz.

Bu ekranda High Availability özelliğini, yapımızda bulunan hangi Scope için kullanacağımız seçmemiz gerekiyor. Bizim yapımızda tek Scope bulunduğu için “Select all” seçeneği ile devam edeceğiz. Eğer yapınızda birden fazla Scope varsa ve siz bazı Scope’ler için Failover özelliğini kullanacaksanız bu ekranda belirtmelisiniz. Next ile devam ediyor.

Partner Server belirtmemiz için “Add Server” butonuna basıyoruz.

Secondary DHCP olacak sunucuyu Active Directory içerisinden seçeceğiz. DC2 isimli sunucuyu seçiyorum.

Relationship name: DHCP Failover yapısının ismi

Maximum client lead time (MCLT): Primary DHCP Server üzerindeki kiralama süresine ek olarak tanımlanan kiralama süresini ifade eder. Primary DHCP üzerindeki süre 8 saat ve MCLT ayarlarında 4 saat belirtilmişse eğer, toplam kiralama süresi 12 saat olarak set edilir.

Mode: DHCP Failover yapısının çalışma şeklini belirlediğimiz kısımdır.

Load Balance: Her iki DHCP Server aktif/aktif ve load balancing modda çalışır. Belirlenen oranlarda IP adresleri iki sunucu arasında paylaştırılır.

Hot Standby: Her iki DHCP Server aktif/pasif modda çalışır.

Shared Secret: Belirleyeceğimiz bir şifre sayesinde DHCP sunucular arasındaki iletişim güvenli olarak sağlanmaktadır.

Bir şifre belirleyerek devam ediyoruz. Finish butonuna basarak konfigürasyonu tamamlıyoruz.

Secondary DHCP sunucuna baktığımızda Scope ayarlarımızın aynen kopyalandığını görebilirsiniz.

Replikasyonun başarılı şekilde kurulduğunu test etmek amacıyla Primary DHCP sunucumuz üzerinde bazı değişiklikler yapacağız. Scope özeliklerini açıp “Start Ip Address” ve “End Ip Address” ayarlarını değiştiriyorum.

“Replicate Relationship” seçeneği ile tüm Scope replikasyonunu başlatiyoruz. “Replicate Scope” seçeneği ise sadece seçili Scope replikasyonunu başlatacaktir.

Yaptığımız değişikliklerin DC2 isimli partner sunucu üzerinde güncelleneceğini belirtiyor. OK seçeneği ile devam ediyorum.

Scope özelikleri, exclusion vb. ayarlarda yapılan değişikliklerle ilgili replikasyon bilgilerini görebiliriz. En altta “successfully …….” mesajını görüyorsak herşey yolunda demektir. Close ile ekranı kapatabiliriz.

Secondary DHCP Server olan DC2 isimli sunucumun DHCP konsulunu açıp Scope özelliklerine baktığımda, yaptığımız değişiklilerin ikinci DHCP üzerinde de aktif olduğunu görebilirsiniz.

Windows Server 2012 R2 üzerinde DHCP Failover kurulumu ve konfigürasyonunu tamamlamış olduk.