Windows Server 2012 Active Directory kurulumu

Okuma süresi - 5 dk.


Active Directory kurulumu yapabilmemiz için işletim sistemimizin Windows Server 2012 Standart Edition, Windows Server 2012 Datacenter Edition ya da Windows Server Essential Edition olması gerekmektedir.  Bunların haricinde Foundation isimli bir versiyon daha var ama bu sürüm sadece Root DC olarak yapılandırılabilir.

Her domain kurulumunda olduğu gibi, Domain Controller kurulacak işletim sistemi üzerinde bazı düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Öncelikle anlaşılır bir sunucu adı vermekle başlayabiliriz. Sonrasında DC kurulacak sunucunun IP adresi manuel olarak yapılandırılmalıdır. Sunucunun saat ve tarih ayarlarının doğru olduğundan emin olduktan sonra kuruluma başlayabiliriz.

Server hostname : DC1

IP address: 192.168.10.10

DNS : 192.168.10.10

Windows Server 2012 de artık DCPROMO komutunu kullanarak Active Directory kurulumu yapamıyoruz. Dcpromo komutunu Windows Server 2012 de çalıştırdığınızda, aşağıdaki hatayı alıyor olacaksınız. DCPromo ya alternatif olarak, Windows Server 2012′ de komut üzerinden Active Directory kurulumu yapabilmek için Powershell ile ADDSDeployment komutlarını kullanabiliyoruz.  Biz bu makalemizde kurulumu GUI üzerinden yapıyor olacağız.

Server Manager konsolunu açıyoruz ve Add roles and features linkine tıklıyoruz.

Before you begin ekranını Next butonuna tıklayarak geçiyoruz.

Select installation Type ekranında Role-Based or Feature-Based installation seçeneğini işaretleyerek devam ediyoruz.

Select destination server kısmında Active Directory kurulumunu gerçekleştireceğimiz sunucuyu seçiyoruz. Görüldüğü gibi bu bölümde bazı yeni özellikler karşımıza çıkıyor. Ağımızda bulunan diğer sunuculara uzaktan kurulum yapılabiliyoruz. Elimizde daha önceden hazırladığımız VDH disklerimiz var ise offline olarak istediğimiz role yada feature kurulumu yapabiliriz. Sunucumuzu seçerek ilerliyoruz.

Active Directory Domain Services artık role olarak karşımıza çıkıyor. Bu adımda Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimizde, kurulum için yüklenmesi gereken özellikleri gösteren pencere karşımıza çıkıyor. Bu feature’lar Group Policy Management tool ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools’ dur. Aşağıdaki ekranda göründüği gibi Add Features düğmesine tıklayarak, bu modülleri seçmiş oluyoruz.

Seçtiğimiz feature’leri bu pencere görebiliriz. Eklemek istediğimiz başka modüller varsa bu bölümde yapmamız gerekiyor. Next butonu ile devam ediyoruz.

Next ile geçiyoruz.

Bu bölümde eğer istersek “Restart the destination Server automatically if required” bölümünü işaretleyerek, kurulum sonrasında sunucunun otomatik restart olmasını sağlayabiliriz.

Install butonuna tıkladıktan sonra Active Directory Domain Services kurulumunu başlatıyoruz.

İlgili modüller kurulduktan sonra server restart olacaktır. Açıldığında tekrar Server Manager ekranına giriyoruz.  Dashboard’da gördüğünüz gibi uyarı işareti bulunuyor. Buraya kadar yapılan işlemler domain ortamının kurulumu için gereken feature’lerin sunucu üzerine install edilmesiyle ilgiliydi. Promote this server to a domain controller linkine tıkladıktan sonra Active Directory konfigürasyonuna başlayabiliriz.

Yeni bir domain kuracağımız için Add a new forest seçeneği ile devam ediyoruz. Root domain name kısmına domain ismini yazıyoruz ve Next butonu ile ilerliyoruz.

Forest functional level ve domain functional level ortamdaki forest ın yani tüm domainlerin en alt server versiyonlarını ifade eder, benim ortamımda server 2008 olmadığı için bu level leri 2012 olarak bırakıyorum.  Eğer DNS server başka bir sunucuda olacaksa Domain Name System (DNS) server seçeneğini kaldırabilirsiniz. Default olarak DNS ve GC bu sunucu üzerine kurulacaktır. Active Directory Restore Mode için bir şifre belirleyerek devam ediyoruz.

Bir önceki ekranda DNS kurulumunu seçtiğimiz için bu bölümü next ile geçiyoruz.

Ortamımızda aynı NetBios Name kullanan pc olsaydı bu ekranda uyarı ile karşılaşmamız gerekiyordu. Herşey yolunda görünüyor. Next ile devam ediyoruz.

Eğer istenirse log, database dosyalarının tutulacağı folderları değiştirebilirsiniz. Default şekliyle bırakıp kuruluma devam ediyoruz.

Karşımıza gelen Review Options sayfasında yaptığımız seçimlere ilişkin özet bilgileri görebilirsiniz. Yapılan ayarların bir powershell script dosyasına çıkartmak için View Script butonunu kullanabilirsiniz.  Uzantısını .ps1 yapmanız yeterli olacaktır.

Prerequisities Check kısmında, Windows 2012 Server ımız Active Directory prequisites check yaparak herhangi bir problem yada eksiklik denetimi yapacaktır. Testler tamamlandıkdan hemen sonra “All Prerequisite check passed succesfully. Click install to begin installation” mesajını göreceksiniz, INSTALL butonuna tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra server restart olacak ve Active Directory kurulumunuz tamamlanmış olacaktır.

Active Directory kurulumu tamamlandı. Metro menüsünden Active Directory User and Computers Management konsouluna ulaşabiliriz