Windows Server 2003 Active Directory yedekleme

Okuma süresi - 2 dk.


Active Directory yedeğini Ntbackup aracını kullanarak yada 3. party programlar yardımıyla kolayca alabiliriz. Hiçbir maliyeti olmadan ve çok basit bir tool olan Ntbackup aracı ile System State yedeğimizi sağlıklı şekilde istediğimiz yere yedekleyeceğiz ve bunu belirli zaman aralıklarında tekrarlanmasını sağlayacağız. Alacağımız system state yedeği,  local registry, class registration database, system boot dosyalarını, NTDS.DIT, SYSVOL klasörünü, eğer kuruluysa certificate server ve cluster database dosyalarını içerir.

Ntbackup aracımızı açıyoruz. Başlat > Çalıştır’a NTBACKUP yazıp enter tuşuna basıyoruz. Advanced modda başlatıyoruz.

Üst kısımdaki tab menüden Backup seçeneğine tıklıyoruz.

Sol bölümden System State yanındaki checkbox’ı işaretliyoruz ve Backup media or file name kısmından yedeğimizi nereye alacağımızı belirtiyoruz.

Start Backup’a basıyoruz. Bu ekranda yedekleme için zamanlanmış görev oluşturabiliriz. Günlük, haftalık yada belirli gün ve haftalarda backup almak için ayarlayabiliriz. Tekrar start backup’a tıklıyoruz.

System State yedekleme işlemi başlıyor. Hangi dosyaların yedeklendiğini takip edebilirsiniz.

Yedekleme İşlemi başarıyla tamamlandı.

Bu şekilde yedeğinizi istediğiniz yerde tutabilirsiniz. Yedeğinizi işletim sisteminin diskleri üzerinde saklamak yerine, bir type ünitesinde tutmanızda fayda var.