“The connection to the server failed” activesync problemi

Okuma süresi - 2 dk.


iPhone, iPad yada Android kullanan mobil cihazlarınıza Exchange hesabınızı kurmaya çalıştığınızda “Sunucu bağlantısı başarısız oldu” ya da “The connection to the server failed” hatası alıyorsanız aşağıda ki adımları takip ederek sorunu çözebilirsiniz. Bu problemin e-posta hesabının ayarları ile bir ilgisi yoktur. Exchange sunucusuna ActiveSync ile bağlanan her cihaz ExchangeActiveSyncDevices container içinde depolanmaktadır ve bu container altında MsExchActiveSync isimi bir nesne oluşturulur. Kullanıcının bu nesneleri oluşturmak için yeterli izinlere sahip olmaması durumumda hata ile karşılaşmaktayız.

Sorunu nasıl çözeceğimize gelirsek; öncelikle Active Directory Users and Computers konsulunu açıyoruz ve üst menüde bulunan “View” bölümüne girip “Advanced Features” aktif ediyoruz.

Sonrasında sorun yaşayan kullanıcı hesabının özelliklerini görüntülüyoruz ve “Security” tabına giriyoruz. “Advanced” butonuna basarak, “Exchange Server” izinleri seçili durumda iken ” Include inheritable permission from this object’s parent” onay kutusunu işaretleyip OK tuşu ile onaylıyoruz.

Bu aşamadan sonra ActiveSync çalışacak ve ExchangeActiveSync container içinde MsExhActiveSync nesnesi oluşacaktır.