Reverse DNS oluşturulması

Okuma süresi - 2 dk.


Gönderilen e-postaların spam ya da gerçek kullanıcılar tarafından gönderilip gönderilmediğini anlamak için Reverse DNS (Ters DNS) kaydı kullanılır. E-posta sunucularının birçoğu Reverse DNS kaydı olmayan IP adreslerinden iletilen mailleri reddetmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir mail trafiği oluşturabilmek için Reverse DNS kaydının oluşturulması gerekmektedir. Mail sunucusu kendi üzerinden gönderilen e-postaların içine kendi mail adresini de (MX) ekler. E-posta gönderilen taraf ise bu IP adresi ile mailin içinde bulunan alan adını sorgular ve doğruluğunu bulmaya çalışır. Eğer eşleşme doğru ise e-posta güvenli bir şekilde iletilir. Kısaca, normal bir A kaydı sorgusunda www.teknolojikadam.com adresini IP adresine çözümlerken, Reverse DNS sorgularında IP adresini sorgulayarak www.teknolojikadam.com alan adını çözmeye çalışır.

Reverse DNS kaydının internet hizmetini aldığımız ISP tarafından oluşturulması gerekmektedir. Türk Telekom IP’lerini kullanıyorsanız eğer reverse-dns@turktelekom.com.tr adresine aşağıdaki yazılanlara benzer bir mail göndererek ters dns kaydınızın oluşturulmasını talep edebilirsiniz. Bunun dışında başka bir işlem yapmanıza gerek yok.

”E-posta sunucumuz üzerinden bazı domainlere gönderdiğimiz mailler reddedilmektedir. 88.x.x.x IP adresine ait PTR kaydı olarak aşağıda belirtilmiş olan alan adının girilmesini rica ederim. Teşekkürler..”

IP adresi    88.88.88.88

SMTP        smtp.teknolojikadam.com

Kısa sürede PTR kaydınız oluşturularak size geri dönüş sağlayacaklardır. Kontrol etmek için nslookup kullanabilirsiniz.

Command Prompt Reverse DNS Test

Run -> cmd..

Standart bir dns sorgusu yapmak için komut istemine “nslookup www.alanadınız.com” yazıyoruz.

Reverse DNS test etmek için IP adresini yazdığımızda alan adını çözmesi gerekiyor. Ben Google.com adresini dns sorgusu için kullandım. “nslookup 209.85.165.104 sonucunu aşağıdaki resimde görebilirsiniz.