Linux, Windows ve ESXi’den VMFS Datastore’a nasıl erişilir?

Okuma süresi - 7 dk.


Bu yazıda, ESXi ana makinesinin VMFS veri deposunda saklanan verilere (Linux, Windows ve ESXi’den yapılandırma dosyaları, veri dosyaları ve anlık görüntüler) erişmek için üç basit yolu ele alacağız. Aslında bu makale, VMware ESXi hypervisore sahip sunucunun aniden çalışmayı durdurma senaryosunu temel alıyor.

ESXi sunucunuz çökerse, ancak sunucunun yerel diski (diskleri) hala çalışır durumda ise, sanal makine dosyalarını (hem veri sürücüleri hem de yapılandırma dosyaları) VMFS veri deposundan her zaman kopyalayabilir ve VM’yi farklı bir sunucuda çalıştırabilirsiniz. Temel sorun, ortak işletim sistemlerinin (Windows ve Linux) varsayılan olarak VMFS dosya sistemini tanımaması, çünkü bir VMFS sürücüsüne sahip olmamasıdır. Bu makalede, sanal makine dosyalarına bir disk üzerinde VMFS dosya sistemi ile nasıl erişileceğine bakacağız.

Sorunumuz, VMware sanal makinelerinin yedeklenmesinin yanı sıra ESXi sunucusunun önyükleme sorunlarını tanımlamak ve çözmek için hiçbir zamanın bulunmamasıydı. Bu nedenle, kritik sanal makinenin dosyalarını VMFS deposundan el ile kopyalamaya ve acilen  ESXi yüklü bir sunucuda çalıştırmaya karar verildi.

VMFS veri deposundaki verilere ulaşmanın üç senaryosunu inceleyelim.

Linux’ta VMFS dosya sistemi nasıl kurulur (Ubuntu)

Ubuntu’nun yüklü olduğu bir bilgisayarda VMFS dosya sistemi ile bir bölümü mount edebilirsiniz (Ubuntu Live CD bu durumda bize uymaz).

Öncelikle, VMFS dosya sistemi ile fiziksel bir diski Ubuntu ile bilgisayara (sunucuya) bağlamanız gerekir. VMFS birimindeki verilere erişmek için özel bir üçüncü taraf vmfs tools paketi yüklemeniz gerekir. Bu paket, ESFS olmayan ana makinelerden VMFS’ye erişmenizi sağlar. Bu bölümdeki verilere salt okunur modda erişebilirsiniz. İkinci önemli sınırlama; vmfs araçlarının geliştiricileri VMFS 5.0 dosya sistemine kadar VMFS dosya sistemi sürümlerini destekledi.

apt-get install vmfs-tools

Not: Ubuntu deposunda, sadece vmfs araçları 0.2.1 kullanılabilir ve ana dezavantajı sadece VMFS v3 ile çalışabilmesidir. Eğer bir VMFS 5 veri deposunu mount etmeniz gerekiyorsa, örneğin burada bulunan vmfs-tools 0.2.5 veya üstünü indirip kurmanız gerekecektir.

İlgili paket sürümünü aşağıdaki gibi indirin.

#wget http://mirrors.kernel.org/ubuntu/pool/universe/v/vmfs-tools/vmfs-tools_0.2.5-1_amd64.deb

Ve yükleyin.

#dpkg -i vmfs-tools_0.2.5-1_amd64.deb

Paket bağımlılıkları yüklemek için aşağıdaki komutu kullanın.

#apt-get install vmfs-tools

Paket yüklendikten sonra, VMFS bölümünün mount edileceği bir mount noktası oluşturmanız gerekiyor.

# mkdir / mnt / vmfs

Bir sonraki adım, disklerdeki bölümlere bakmaktır. Sanal makine dosyalarının (VMFS bölümü) bölümlerine ek olarak kurulduğunda bir dizi servis bölümü oluşturur.

ESXi sürümü 4 veya daha eskiyse veya VMFS 3’ten VMFS 5’e bir VMFS depolama alanı güncelleştirildiyse ve boyutu 2TB’yi aşmıyorsa, diskler ve bölümler listesini şu şekilde görüntüleyin.

# fdisk -l

VMFS bölümü / dev / sdb3 (VMware VMFS ) olarak görünüyor.

Önemli: ESXi 5 ve sonraki sürümlerde, GPFS bölüm tablosu ile VMFS v5 kullanılır. GUID Bölüm Tablosu, fiziksel uyumluluk modunda RDM sürücülerini bağlamanın yanı sıra daha büyük depolar (2TB’den daha büyük) oluşturulmasına izin verir. Böylece bölüm tablosunu görüntülemek için fdisk yerine ayrılan komutu kullanmalısınız.

Patition bilgilerini aşağıdaki gibi görüntüleyin.

#parted -l

Artık sadece VMFS depolaması ile bir bölüm oluşturmanız gerekiyor.

# vmfs-fuse / dev / sdb3 / mnt / vmfs

Mount edilen bölümün içeriğini listeleyin.

#ls -all /mnt/vmfs

Artık, salt okunur modda bulunan VMFS deposundaki tüm sanal makine dosyalarını görüyorsunuz. Bu, gerekli sanal makinelerin dizinlerini ve / veya tek tek dosyalarını ayrı bir sürücüye kopyalayıp başka bir ESXi sunucusunda çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

Windows’dan VMFS Birimine Erişme

VMFS birimini bağlamak ve sanal makine dosyalarına Windows’dan erişmek için, özel bir Java sürücüsüne ihtiyacınız olacak – Open Source VMFS Driver . Bu sürücü, Java 6 veya daha yeni bir sürüm gerektirir ve VMFS birimlerinin salt okunur modda bağlanmasına izin verir.

Open Source VMFS Sürücüsünü buradan indirebilirsiniz.

https://code.google.com/archive/p/vmfs/

Önemli: Şu anda bu proje 2010’dan beri güncellenmemiştir ve sitede bulunan sürücünün en son sürümü sadece VMFS 3’ü destekleyen VMFS Sürücüsü r95’dir.

 • Open Source VMFS Driver’ı (fvmfs_r95_dist.zip) indirin ve herhangi bir dizine açın.(örneğin, C: \ vmfs)
 • Java-application fvmfs.jar çalışmasını aşağıdaki gibi kontrol edebilirsiniz.

cd \ vmfs
java – jar fvmfs.jar

 • Ardından, Windows bilgisayarınıza bağlı olan VMFS depolamasını içeren HDD’lerin sayısını belirlemeniz gerekir. Disk numarası Disk Yönetim Konsolu’nda veya diskpart (diskpart) kullanarak bulabilirsiniz. (bizim örneğimizde  Disk1. Fvmfs sürücüsü için adı: \\. \ PhysicalDrive 1)
 • Bu disk hakkında bilgi almaya çalışın.

java -jar fvmfs.jar  \\.\PhysicalDrive1 info

 • Bu diski WebDAV ile paylaşın.

java -jar fvmfs.jar \\.\PhysicalDrive1 webdav

 • WebClient servisinin başlatıldığından emin olun. Hizmet devre dışı ise, çalıştırın.

 • Paylaşılan diski mount edin.

net use * http://localhost:50080/vmfs

 • VMFS veri deposunu içeren yeni bir disk, sistemde görünmelidir.

 • VMFS depolama birimindeki dosyalarla çalışırken konsol penceresini kapatmayın.

Varolan bir VMFS Datastore’unu yeni bir ESXi sunucusuna bağlama

Gördüğünüz gibi, her iki durumda da, Linux ve Windows için üçüncü taraf VMFS sürücüleri VMFS 6.0 ile çalışmasına izin vermiyor. Bu nedenle, başarısız bir sunucunun VMFS bölümündeki verilere erişmenin en bilinen yolu, disklerini yeni bir ESXi sunucusuna bağlamaktır. Bu en kolay yol. Bu şekilde, hem fiziksel sabit diski hem de LUN’u depolama aygıtından (FC veya iSCSI aracılığıyla) yeniden bağlayabilirsiniz.

Yeni ESXi sunucusu, ekli VMFS veri deposunu doğru bir şekilde tanımlamalı ve üzerinde dosyalara erişebilmelidir.

Varolan bir VMFS depolamasını biçimlendirmeden yeni bir ESXi sunucusuna bağlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • VSphere Web İstemcisi’ni kullanarak yeni ESXi sunucusuna bağlanın.
 • Sürücüyü yeni sunucuya bağlayın ve Storage rescan çalıştırın.
 • Configure -> Datastores bölümüne gidin ve Create a new datastore öğesini seçin.

 • Depolama tipini seçin: Disk veya LUN.
 • Kullanılabilir cihazlar listesinde, VMFS depolamasıyla bağlı sürücüyü (LUN) seçin.
 • Bağlantı modu olarak Keep the existing signature öğesini seçin.vmfs'yi bağla Mevcut imzayı sakla
 • Finish düğmesine tıklayın.
 • ESX hostun storage

Artık gerekli vmx dosyalarını bulabilir, bunları ana bilgisayara kaydedebilir ve kritik sanal makineleri hemen başlatabilirsiniz.