IIS7 ssl ayarları ve https site yayınlama

Okuma süresi - 2 dk.


Birinci adım olarak iis7 yönetim konsolu üzerinden Csr kodu üretmemiz gerekiyor.Bu kodu üretmek için iis7 üzerinde Sunucu sertifikalarına tıklayın

Sunucu sertifikalarına tıkladıktan sonra açılan yeni pencere de sağ üstte bulunan Sertifika isteği oluştur’a tıklayın.

Açılan yeni pencerede ki formu kendinize göre doldurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise türkçe karakter kullanmamalısınız.Bir sonraki adımda sertifikanızın özelliklerini belirleyebilirsiniz. Bu özellikler sertifika türünüze göre değişiklik gösterebilir.Şifreleme uzunluğunun sitenizin açılış performansını olumsuz etkileyeceğini unutmamalısınız.Ben 1024 bit kullandım.

Bu adımda csr kodunuzu kayıt edeceğiniz dosya yolunu gösteriyorsunuz.

Csr kodumuzu bilgisayarımıza kaydettik. txt dosyamızın içindeki kodları sertifika satın alacağımız servis sağlayıcıya bildirmemiz gerekiyor ki csr kodumuza göre bize uygun sertifikayı yayınlasınlar.Bu işlemleride yaptık diyelim ve servis sağlayıcıdan bize sertifikamızı içeren mail geldi. Gelen mailin içinde oluşturduğumuz csr dosyasının içindeki kodlara benzer yazılar göreceksiniz.Bu kodları kopyalayıp notepad’e yapıştırın ve uzantısını cer yaparak kaydedin.Sertifikamız artık hazır ve iis7 üzerinde sertifikamızı ekleyerek , sertifika isteğimizi tamamlamalıyız.

Yine iis7 üzerinde sağ üst kısımdaki sertifika isteğini tamamla yazısına tıklıyoruz

Yeni pencerede gerçek sertifikamızın (.cer olarak kaydettiğimiz dosya) yolunu gösteriyoruz.

Şu anda web sitemize özel sertifika iis7 üzerine yüklendi.Sunucu sertifikaları kısmından görebilirsiniz.

Son olarak web sitemizin bağlamaları düzenle(site bindings) kısmına girerek https olarak yeni binding ekliyoruz ve ssl sertifikası bölümünden sertifikamızı seçiyoruz. Web sitemizi restart ettikten sonra https şeklinde ulaşabiliriz.