Exchange 2010 SP2 kurulumu

Okuma süresi - 2 dk.


Bu makale mevcut sistemimize Exchange 2010 SP2 kurulumunu anlatmaktadır. Temiz bir kuruluma başlamadan önce, bazı gereksinimleri karşılamamız gerekmektedir.

Exchange server 2010 sadece 64 bit sistemlere kurulabilir ve sadece 64 bit sürümü vardır, Windows Server 2008 R2 üzerine Exchange 2010 kurmak icin;

1. Microsoft Filter Pack kurulmalıdır.

2. Windows PowerShell consolunda > Import-Module ServerManager yazıyoruz.

3. Client Access, Hub Transport ve Mailbox role Kurulumu için;

Add-WindowsFeature NET-Framework,RSAT-ADDS,Web-Server,Web-Basic-Auth,Web-Windows-Auth,Web-Metabase,Web-Net-Ext,Web-Lgcy-Mgmt-Console,WAS-Process-Model,RSAT-Web-Server,Web-ISAPI-Ext,Web-Digest-Auth,Web-Dyn-Compression,NET-HTTP-Activation,RPC-Over-HTTP-Proxy -Restart

4. NetTcpPortSharing servisini otomatige cekmek için; (bu servisi automatiğe çekmezsek exchange 2010 kurulum sırasında hata verecektir.)

Set-Service NetTcpPortSharing -StartupType Automatic

Setup.exe’yi çalıştırıyoruz.

Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.

Hata raporları kısmını no ile geçiyoruz.

Kurulum tipi olarak Typical seçip bütün rollerin kurulumunu yapıyoruz.

Exchange Organization kısmına herhangi bir isim girebilirsiniz.

Eğerki yapımızda Outlook 2003 kullanan userlar var ise Yes seçeneğini seçmeliyiz. Benim test ortamımda olmadığı için No ile devam ediyorum.

Kullanıcıların CAS rolüne internet üzerinden erişirken kullanacakları URL’yi belirtmemiz gerekiyor. Örneğin; webmail.xxx.com gibi.. Hiçbirşey yazmadan Next ile devam edebilirsiniz. EMC üzerinden ayarlanabilen bir seçenektir.

Müşteri Deneyimi Geliştirme Programına katmayı kabul ediyorsanız Join seçeneğini seçebilirsiniz.

Sistem son kez check ediliyor.

Sunucuyu restart ettikten sonra Exchange Management Console açılıp Send ve Receive connector oluşturularak mail trafiğini test edebilirsiniz.