Exchange 2010 Send & Recieve Connector oluşturma

Okuma süresi - 2 dk.


Bu makalemizde, Exchange 2010 kurulumu yaptıktan sonra mail trafiğini gerçekleştirebilmek için yapılması gerekenleri anlatacağım.

Mail alıp, gönderebilmek için Send Connector ve Receive Connector oluşturup, DNS Server üzerinde ilgili MX kayıtlarını oluşturacağız.

İlk olarak dışarıya mail gönderebilmek için EMC üzerinde Send Connector oluşturmalıyız. Alttaki resimde görebileceğiniz gibi Send Connector tabına gelip sağ taraftan New Send Connector linkine tıklıyoruz.

Oluşturacağımız connectore bir isim veriyoruz ve dışarıya mail gönderecek bir connector olduğu için Internet’i seçiyoruz.

Address kımsını default olarak bırakıyoruz. * işaretinin anlamı; bütün domainlere bu connectoru kullanarak mail gönderilmesini sağlamaktır.

Eğer yapımızda Smart Host kullanıyorsak bu bölümde belirtmeliyiz. Kullanmıyorsak kendi MX kayıtlarımız üzerinden mail göndereceğimizi belirtiyorum.

Yapımda bir tane exchange server olduğu için Add kısmından bu exchange serverı seçiyorum.

Finish butonuna tıklayarak Send Connector oluşturma işlemini tamamlıyoruz.

Bu aşamaya kadar yaptıklarımız, Exchange 2010 sunucumuzun sadece dış dünya ile haberleşmesini sağlamak için Send Connector oluşturmaktan ibarettir. Dışarıdan içeriye mail trafiğini sağlamak için ise Receive Connector oluşturmamız gerekmektedir. Hemen oluşturmaya başlayalım.

Server Configuration > Hub Transport ayarlarına ulaşıyoruz. Default Connector’u düzenleyebileceğimiz gibi yenisinide oluşturabiliriz. Ben default olanı düzenleyeceğim. Default connector’ün özelliklerine giriyoruz.

Permission Groups sekmesine geçiyorum ve Anonymous users kutucuğunu işaretliyorum. Bu sayede gönderilen maillerin organizayonumuzda bulunan mailbox’lara ulaşmasını sağlıyoruz.

Connector oluşturma işlemi bittikten sonra yapacağımız tek birşey kalıyoruz. DNS Server üzerinde MX kayıtlarını düzenlememiz gerekiyor.

Standart MX kayıtları oluşturacağız. Autodiscovery isimli kaydımız Outlook kullanıcıları tarafından Exchange sunucumuzun otomatik bulunmasını sağlamak içindir.

Şu andan itibaren Exchange 2010 üzerinde oluşturduğumuz kullanıcılar sorunsuz şekilde mail gönderip, alabilecekler. Firewall tarafındaki izin ve yönlendirmeleri gözden geçirmeyi unutmayın.