Exchange 2003 dışarı mail göndermeyi yasaklama

Okuma süresi - 2 dk.


Şirketlerin en çok tercih ettiği mail sunucusu şüphesiz Microsoft Exchange..Hem yönetim kolaylığı olarak hemde diğer microsoft ürünleriyle entegre çalışabilirlik olarak birçok konuda avantajlı bir ürün olduğunu söyleyebilirim.Şu anda 2010 sürümü çıkmasına rağmen bu yazımda Exchange 2003 üzerinde,belirli kullanıcların yada grupların nasıl dışarı mail atmalarını engelleyebiliriz sorusunun cevabını anlatacağım.

Exchange System Manager üzerinde sırayla ; Administrative Groups – First Administrative Groups – Routing Groups – First Routing Groups – Connectors sekmesine geliyoruz.

Connectors sekmesi üzerinde sağ click New – Smtp Connector tıklıyoruz.

Bir sonraki pencerede Name kısmına connector için bir isim veriyoruz ve alt taraftaki Local bridgeheads kısmına Add basıyoruz

Exchange sunucumuzu seçiyoruz ve Ok basıyoruz.

Delivery Restrictions sekmesine geçiyoruz ve Reject messages from kısmına Add basıyoruz.Yasaklamak istediğimiz kullanıcı yada grubu buraya ekliyoruz.Ok diyip işlemleri bitiriyoruz.

Böylece reject kısmına eklediğimiz kullanıcılar interneti kullanarak dışarıya mail gönderemeyecekler.Tek bir kullanıcıyı yasaklayabileceğimiz gibi grup olarakta bu işlemi uygulayabiliriz.

Bu kullanıcının yada grubun dışarıdan mail almasını da istemiyorsanız; Active Directory konsolundan yasaklamak istediğiniz kullanıcı yada grubun özelliklerine girip , Exchange General – Delivery Restrictions – From authenticated user only butonun işaretlemeniz gerekiyor.