Azure Active Directory PowerShell Modülünü PowerShell ile yükleme

Okuma süresi - 2 dk.


Office 365’teki kullanıcıları ve organizasyon ayarlarını Powershell üzerinden yönetmek için Azure Active Directory PowerShell Modülünü kurmanız gerekir. Bu modülü PowerShell ile kolayca kurabilirsiniz.

Azure Active Directory PowerShell Modülüne neden ihtiyacınız var?

Bu modül, bir çok Office 365 kullanıcı ve organizasyon yönetimi görevini PowerShell aracılığıyla gerçekleştirmenize olanak sağlar. Parola sıfırlama, parola ilkeleri, lisans yönetimi, raporlama vb. toplu işlemler için kullanabilirsiniz.

Microsoft iş ortağıysanız ve müşterilerinizi Office 365 hizmetini ayrıcalıklı yönetim aracılığıyla yönetiyorsanız, bu modül size kendi kimlik bilgilerinizi kullanarak yönetici görevlerini yerine getirmenin güvenli bir yolunu sunar.

Bir diğer önemli konu ise, bu modül size Exchange Online, Skype Kurumsal, SharePoint, OneDrive vb. özelliklerini yönetme olanağı vermez. Bunlar için ayrı bir PowerShell bağlantı yöntemi veya PowerShell modülü gerekir.

Azure Active Directory PowerShell Modülü nasıl kurulur?

Bilgisayarınızda Başlat menüsünü açın Windows PowerShell’e sağ tıklayın ve ‘Yönetici olarak çalıştır’ seçimini yapın.

Deneme altyazısı

Aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın.

Install-Module -Name MSOnline

NuGet sağlayıcısını kurmak için “Y” yazın.

Sağlayıcıya güvenmek için tekrar “Y” yazın.

Paketin yüklenmesini bekleyin. Ardından Office 365 yönetici kimlik bilgilerinizi girmek ve Azure Active Directory’ye PowerShell ile bağlanmak için aşağıdakini yazın.

Connect-MsolService

Azure Active Directory PowerShell modülü kurulduktan sonra, bu PC’deki Azure AD hizmetine bağlanmak için yalnızca Connect-MsolService komutunu çalıştırmanız yeterlidir.