Altyapınızı “Hybrid Cloud” ile yeniden tasarlayın

Okuma süresi - 4 dk.


Şüphesiz, işletmeler bugün hızla hybrid cloud teknolojilerini benimsiyor. Cloud’un düşük maliyetli depolama, öde-kullan modeli ve küresel erişim, her tür organizasyon için değerli bir varlık haline getirmektedir. Hybrid cloud bilgi işlem modeli, BT altyapınızı ve süreçlerinizi önemli ölçüde artırabilen birkaç önemli yeni özelliği beraberinde getirir. Hybrid cloud kullanarak BT işlemlerinizi upgrade edebileceğiniz en etkili yollardan bazılarına daha yakından bakalım.

Cloud Backup

Hybrid cloud kullanarak altyapınızı upgrade etmenin en kolay ve etkili yollarından biri de yedeklemelerinizi cloud’a taşımaktır. Cloud, yedekler için çok uygun maliyetli depolama sağlar. Hybrid cloud’a yedekleme, kuruluşunuzun eski depolama teknolojilerini değiştirmesini sağlayabilir. Azure Backup ve SQL Server 2014 ve üstü gibi çeşitli uygulamalar gibi cloud hizmetleri, şirket içi sistemleriniz için entegre cloud yedekleme özellikleri sunar. Cloud’u bir yedekleme hedefi olarak kullanırken, yedekleme performansı ile depolama maliyetleri arasında bir fark olduğunu görebilirsiniz. Cloud genellikle daha az maliyetli olsa da, cloud yedekleme ve geri yükleme işlemlerinin gecikmesi şirket içi yedekleme ve geri yükleme işlemlerinden daha önemlidir.

Cloud HA ve DR

Hybrid cloud’un BT ortamınızı modernize edebilmesinin diğer yollarından biri de, uygulamanızın kullanılabilirliğini ve olağanüstü durum kurtarma yeteneklerini geliştirmek için kullanmaktır. VSphere Replication, Hyper-V Replica ve SQL Server AlwaysOn Availability Groups (AGs) gibi teknolojiler, cloud’ları local VM’ler için hem yüksek kullanılabilirlik (HA) hem de olağanüstü durum kurtarma (DR) için kullanma olanağına sahiptir. vSphere Replication ve Hyper-V Replica, local bir arıza durumunda kolayca tetiklenebilen cloud üzerinde VM kopyaları oluşturmanızı ve korumanızı sağlar. Benzer şekilde, SQL Server’ın AlwaysOn AG’leri, hem şirket içi hem de cloud arasında yayılabilen HA veya DR AG’ler oluşturmanıza yardımcı olabilecek yerleşik bir sihirbaza sahiptir.

Cloud-Smart Storage

Hybrid cloud’tan faydalanmanın bir başka yenilikçi yolu akıllı depolamadır. Microsoft’un StorSimple gibi günümüzün modern depolama alt sistemlerinin birçoğu, şirket içi ve cloud’ta sorunsuz bir şekilde yayılabiliyor. Yüksek performanslı local SSD sürücülere sık sık erişilen verileri otomatik olarak korurken, daha az erişilen daha az veriyi cloud’a taşıyor. Bu tip akıllı depolama sistemleri, bu aktiviteyi başlangıçta ayarlandıktan sonra manuel müdahale olmadan tamamen şeffaf bir şekilde gerçekleştirebilir. Bu karma cloud teknolojisini kullanmak, işletim gereksinimlerini azaltmanıza yardımcı olabilir ve daha yüksek maliyetle daha yüksek performanslı local SSD depolama alanı ve daha düşük maliyetli daha düşük performanslı cloud depolama alanı arasındaki dengeyi optimize edebilir.

Hybrid Cloud Management

Microsoft Operation Management Suite (OMS) gibi Serval Platform-as-a-Service (PaaS) olarak çözümler, cloud’unuzu hem şirket içi altyapınız hem de cloud altyapınız için merkezi bir yönetim platformu olarak kullanmanıza olanak tanıyan Hybrid cloud yönetimi özellikleriyle ortaya çıkmıştır. System Center Management Suite gibi şirket içi çözümlerin yerini alacak şekilde tasarlanan OMS gibi cloud yönetim hizmetleri tamamen cloud’ta çalışacak şekilde tasarlandı ve sadece birkaç dakika içinde çalışmaya hazır hale gelebilir.. Veri merkezinizdeki Windows veya Linux sistemlerinde çalışan agent’lar, işlem verilerini cloud hizmetlerinden toplanan verilerle birlikte birleştirilip analiz edilebildiği Log Analytics’e gönderebilir.

Cloud Bursting

BT altyapısı yeteneklerinizi hybrid cloud’la modernize etmenin bir başka yolu da cloud bursting kullanılmasıdır. cloud bursting, şirket içi uygulamalarınızı cloud’a genişleterek iş yüklerinizde geçici ani artışları yönetmenizi sağlar. Birçok işletme, pazarlama kampanyaları veya tatil alışverişi dönemlerinde talep yoğunluğunu yaşamaktadır. Bu tür hybrid cloud dağıtımının avantajı, işletmenin ek yerel hesaplama kaynaklarına ihtiyaç duymadan ihtiyaç duyulduğunda eklenen bilgi kaynakları için ödeme yapmasıdır. Talep bittiğinde ve cloud kaynaklarına artık ihtiyaç kalmadığında, bunları kolayca kapatabilirsiniz.