Exchange Server 2016’yı e-posta göndermek ve almak için yapılandırma

Okuma süresi - 4 dk.


Exchange 2016’yı yükledikten sonra, Exchange sunucusunun e-posta gönderip alabilmesi için Send connectors ve Receive Connectors yapılandırmanız gerekir. Bu yazıda, Exchange Server 2016’yı dışarıya e-posta göndermek ve almak için yapılandırma adımlarını göstereceğiz. Exchange Server 2016’yı external e-postalar gönderip alacak şekilde yapılandırmak için, accepted domains, email address policies yapılandırmanız, send connector ve receive connector oluşturmanız gerekir.

Exchange Admin Center’de (EAC) oturum açın.

Sol bölümde bulunan mail flow linkine tıklayın. Accepted domains, email address policies, receive connectors ve send connectors için sekmeleri görebilirsiniz. Posta akışını ayarlamak için yapılandırmanın çoğunu bu bölümde gerçekleştireceğiz.

Accepted Domains

Accepted Domains sekmesinde, bu posta sunucusunun e-postaları kabul edeceği birden fazla etki alanı adı tanımlayabilirsiniz. Aşağıda görebileceğiniz gibi, Exchange varsayılan olarak forest root domain seçtiği için teknolojikadam.com varsayılan etki alanıdır. Bu nedenle, forest root domain adı varsayılan yetkili etki alanı adıdır. Varsayılan etki alanı yapılandırmasını görüntülemek için etki alanı adını çift tıklayabilirsiniz.

Birden fazla alan adınız varsa, buraya ekleyebilirsiniz. Örneğin, bu posta sunucusunun abc.com etki alanı için e-posta almasını isteyebilirsiniz. Bu durumda, abc.com’u accepted domains olarak eklemelisiniz. Accepted domains sekmesini seçin. “Add” + düğmesini tıklayın.

Etki alanını tanımak için basit bir ad yazın. Yukarıda gösterildiği gibi accepted domain adını abc.com yazın. Authoritative seçeneği seçin. Abc.com etki alanının MX kaydını bu Exchange sunucusuna işaret edecek şekilde yapılandırmanız gerekir.

Not→ E-posta sunucuları, e-postaları yönlendirmek için DNS sunucularını ve MX kayıtlarını kullanır.

Email Address Policies

Email Address Policies, e-posta adres biçimini tanımlar. Varsayılan e-posta adresi politikası alias@contoso.com‘dur ve tüm alıcı türlerine uygulanır. Farklı e-posta adresi politikası ekleyebilir ve farklı kriterlere göre kullanıcılara dağıtabilirsiniz.

Receive Connector

Receive Connector, Exchange sunucusunun çeşitli kaynaklardan gelen e-postaları alacağı noktadır. Varsayılan olarak, beş receive connectors oluşturulur. Default Frontend LAB-DC01 connector’ü, dış dünyadan e-posta almak için 25 numaralı bağlantı noktasını kullanır.

Send Connector

Send Connector, Exchange sunucusunun internet üzerinden e-posta göndermesini sağlar. Exchange sunucunuz internet üzerinden e-posta gönderemiyorsa, bakmanız gereken yer burasıdır. Varsayılan olarak, send connector boş olduğundan dolayı yeni bir send connector oluşturmanız gerekiyor. Send connector sekmesini açın.

Yeni bir send connector eklemek için + “New” e tıklayın.

Send connector’un adını yazın. Dört farklı türde send connector vardır. Dışarıya e-posta göndereceğimiz için Internet’i seçiyoruz. Next‘e tıklayın.

E-postaları yönlendirmek için iki yönteminiz var. Smart host kullanarak e-postaları yönlendirebilir veya MX kayıtlarını kullanabilirsiniz. Smart host, internet servis sağlayıcınızın SMTP sunucusu veya başka bir SMTP sunucusu olabilir. Burada MX yönlendirme seçeneğini seçeceğim. Bu connector ile posta gönderme yöntemi olarak alıcı etki alanı seçeneğiyle ilişkilendirilmiş MX kaydını seçin. MX kaydı e-posta yönlendirme seçeneği olarak kullanıldığında, Exchange sunucusu DNS aramalarını kullanarak hedef e-posta sunucusunu bulmaya çalışır. Bu nedenle, dahili DNS sunucunuzun harici alan adlarını çözebildiğinden emin olun. Next‘e tıklayın.

Yeni address space eklemek için + “Add” ye tıklayın.

Tüm hedef alan adlarına e-posta göndermek istediğimizden, FQDN olarak * yazın. Save düğmesine tıklayın.

Konfigürasyonu inceleyebilirsiniz. Next‘e tıklayın.

Kaynak sunucuyu seçmek için + “Add” ye tıklayın. Listeden Mailbox server‘ı seçin ve add -> tıklayın.

Yapılandırmayı gözden geçirin.

Send connector yapıladırma adımlarını tamamladık. Şimdi hem içeride hem dışarıda e-posta gönderip alabilmeniz gerekir.