Exchange 2016’da Shared Mailbox oluşturma

Okuma süresi - 3 dk.

Shutterstock

Exchange 2016’yı kurduktan ve yapılandırdıktan sonra, farklı türde alıcılar oluşturabilirsiniz. Exchange 2016’da farklı türlerde posta kutusu alıcıları vardır. Bunlar user mailbox, shared mailbox, linked mailbox ve resource mailbox’dır. Shared mailbox, aynı posta kutusunun e-postalarını birden fazla kullanıcı tarafından okunması ve yanıtlanması için kullanılabilir. Örneğin, support@company.com, info@company.com, vb. posta adresleri için, kullanıcı hesabı devre dışı bırakılır ve kullanıcı doğrudan posta kutusuna giriş yapamaz. Shared mailbox’a yalnızca paylaşılan posta kutusuna erişmek için gerekli izni olan başka bir posta kutusunu kullanarak giriş yapabilirsiniz. Bu yazıda, Exchange 2016’da shared mailbox oluşturma adımlarını göstereceğiz. Exchange 2016’da shared mailbox oluşturma adımları, Exchange 2013’te shared mailbox oluşturmaktan biraz farklı.

Paylaşılan posta kutularına erişmek için kullanıcılara verilebilecek üç farklı izin türü vardır.

Full Access: Tam erişim iznine sahip kullanıcılar, paylaşılan posta kutusunun tam denetimine sahiptir.

Send As: Kullanıcılar, e-postaları paylaşılan posta kutusu hesabına giriş yapmış gibi gönderebilir. Alıcı e-postanın paylaşılan posta kutusundan geldiğini görecektir.

Send on Behalf: Kullanıcılar, paylaşılan posta kutusu adına e-posta gönderebilirler. Örneğin, “Denis.Walda@teknolojikadam.com” bir alıcıya e-posta gönderirse alıcı e-postanın “info@teknolojikadam.com” adına Denis.Walda tarafından gönderildiğini görecektir. EAC kullanarak Send on Behalf izni atayamazsınız, Exchange Management Shell‘i kullanmanız gerekir. GrantSendonBehalf parametresiyle Set-Mailbox cmdlet’i kullanabilirsiniz.

Shared mailbox olarak “info@teknolojikadam.com” adresini oluşturacağız ve bu posta kutusuna gelen mailleri okumak ve yanıtlamak için diğer iki kullanıcıya izin vereceğiz. Exchange Admin Center‘de oturum açın. Featured bölmesinde recipients linkine tıklayın. Shared sekmesini seçin.

Yeni shared mailbox oluşturmak için + “Add” düğmesini tıklayın.

Paylaşılan posta kutusunun görünen adını yazın. Takma ad yazın. Users altında, bu paylaşılan posta kutusuna erişecek olan diğer posta kutularına izin vermek için + “Add” yi tıklayın.

Mailbox kullanıcılarını seçin ve add -> seçeneğini tıklayın. Burada iki kullanıcı seçtim. Denis Walda ve Joe Matters. Artık bu iki kullanıcı e-postaları okumak ve yanıtlamak için bu paylaşılan posta kutusuna (info@teknolojikadam.com) erişebilir. Bu iki kullanıcı tam erişime sahip ve otomatik olarak send as izinleri de bulunuyor.

 

Delegation ayarlarını görüntülemek için paylaşılan posta kutusunu düzenleyin. Mailbox delegation sekmesine tıklayın.

Burada, kullanıcılara full access ve send as izinleri verebilir veya kaldırabilirsiniz. Send on Behalf iznini yalnızca Exchange Management Shell kullanarak atayabilirsiniz. Şimdi shared mailbox’ı kontrol edelim. Denis.Walda@teknolojikadam.com kullanıcı hesabını kullanarak Owa’ya giriş yapın.

Sağ üst köşedeki kullanıcı simgesine tıklayın ve Open another mailbox seçeneğine tıklayın.

info@teknolojikadam.com yazın ve “Open” seçeneğine tıklayın.

Artık info@teknolojikadam.com paylaşılan posta kutusunu kullanarak e-posta oluşturabilirsiniz.

Bu şekilde, Exchange 2016’da paylaşılan posta kutusu oluşturabilirsiniz.