G Suite posta hesaplarını Office 365’e taşıma

Okuma süresi - 3 dk.


Gmail’den posta kutusu verilerini almak için Exchange Online’ı hazırlamak gerekmektedir. Yapmanız gereken iki adım vardır. Öncelikle, tüm Gmail kullanıcılarınız için e-posta hesapları oluşturmanız ve lisanslamanız gerekir. Bu posta kutuları, şu anda Gmail’de kullanılmakta olanlarla aynı adı kullanmalıdır.

Yapmanız gereken diğer şey, etki alanınızı Office 365’e bağlamaktır. Ancak, geçiş tamamlanıncaya kadar MX kayıtlarını değiştirmemelisiniz.

Gmail posta kutularının bir listesini oluşturun

Bu genellikle tüm migration sürecinin en sıkıcı ve zaman alıcı parçasıdır. Taşınması gereken posta kutularını listeleyen bir Excel tablosu oluşturmanız gerekecektir. Bu excelde üç sütun bulunmalı ve sütun adları EmailAddress , UserName ve Password olmalıdır.

EmailAddress sütunu, her kullanıcının Office 365 e-posta adresini gösterir. UserName sütununun, her kullanıcının Gmail oturum açma adını içermesi ve Password sütununun her kullanıcının Gmail şifresini içermesi gerekir.

İşiniz bittiğinde, dosyayı .CSV biçiminde kaydettiğinizden emin olun ve dosyayı güvenli bir yerde saklayın.

Migration Endpoint oluşturma

Sürecin üçüncü adımı, bir migration endpoint oluşturmaktır. Migration endpoint, geçiş işlemi tarafından kullanılacak Exchange Online ve Gmail arasında geçici bir bağlantıdır. Bu bağlantıyı oluşturmak için Exchange Admin Center’ı açın ve ardından Recipients’a giriş yapın. Şimdi Migration sekmesine tıklayın, ardından üç noktaya benzeyen simgeye tıklayın ve Migration Endpoints seçeneğini seçin.

Şimdi yeni Migration Endpoint iletişim kutusunu açmak için New simgesine (+) tıklayın. IMAP seçeneğini seçin ve Next’e tıklayın.

Bu noktada, IMAP Migration Configuration ekranına yönlendirileceksiniz. IMAP sunucusu adı olarak imap.gmail.com adresini girin. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, diğer alanları varsayılan olarak bırakın.

Next’i tıkladıktan sonra General Information ekranına yönlendirileceksiniz. Bu ekranda yapmanız gereken tek şey, oluşturduğunuz migration adını belirlemek. New seçeneği ile devam edin.

Migration’ı gerçekleştirmek

Son adım, migration’u gerçekleştirmektir. Sürecin bu kısmı basittir. Exchange Admin Center Migration sekmesinden New seçilir ve ardından Migrate to Exchange Online’i tıklayın. Gerçekleştirmek istediğiniz geçiş türü olarak IMAP Migration seçeneğini seçin ve Next’i tıklayın.

Bu noktada, New Migration Batch sihirbazı sizi yönlendirecektir. CSV dosyasını belirterek taşımak istediğiniz kullanıcıları seçin.

Ardından, migration endpoint sorulacak. Daha önce oluşturduğunuz migration endpoint’i seçin ve Next seçeneğine tıklayın.

Son olarak, Move Configuration ekranına yönlendirileceksiniz. Burada, oluşturduğunuz migration grubunun adını belirtmeniz gerekecektir. İşiniz bittiğinde, Next’i tıklayın ve migration’u başlatın.

Ayrıntılı bilgi için Microsoft’un sitesini ziyaret edebilirsiniz.