Yeni Exchange Server mimarisi ve Office 365

Okuma süresi - 2 dk.

Microsoft

Microsoft, Exchange Server ve Office 365 karma müşterileri için yeni bir mimari açıkladı . Değişiklik, hem iOS hem de Android cihazlarda Outlook için Enterprise Mobility + Security (EMS) özelliklerini kullanımını sağlamak içindir. Bu, Exchange müşterilerinin kurumsal iletişimleri mobil cihazlardan güvenli bir şekilde yönetmek için Outlook’un işlevselliğini Azure Conditional Access ve Intune App Protection ilkeleriyle birleştirebileceği anlamına gelir.

Yeni Exchange Server mimarisi nasıl çalışır?

Exchange Server için yeni mimariden yararlanmak için, önce Microsoft Cloud ile oluşturulmuş bir karma yapılandırmanızın yanı sıra Office 365 ile Hybrid Modern Authentication’a da sahip olmanız gerekir. Daha sonra iOS ve Android için Outlook’u doğrulamanız gerekir. Azure Active Directory’yi ve posta kutusu verilerini Exchange Online’da senkronize etmelisiniz.

IOS ve Android için Outlook, Microsoft Cloud içinde Azure Active Directory ve Microsoft Intune ile tamamen entegre edilmiştir. Bu nedenle, koşullu erişim veya uygulama ve cihaz yönetimi politikalarını uygulamak isteyen kuruluşlar için, iOS ve Android cihazlarda Outlook’un geri kalan tüm özelliklerini kullanabileceksiniz. Esasen, hybrid modern authentication kullanan Exchange Server müşterileri, Focused Inbox, Intelligent Search ve Enhanced Time Management (gelişmiş zaman yönetimi) özellikleri de dahil olmak üzere Outlook’un bulut destekli tüm özelliklerinin keyfini doğrudan kendi mobil aygıtlarında çıkarabilirler.

Ems özellikleri

Elbette, bu yeni mimarideki en büyük değişiklik, EMS yeteneklerine erişim kabiliyetidir. Kuruluşların kullanabileceği EMS’nin bazı özellikleri arasında selective wipe (seçici silme), app restriction policies (uygulama kısıtlama politikaları) ve conditional access (koşullu erişim) bulunur. Seçici silme, Bring Your Own Device (kullanıcıların kendi cihazınızı getir) modelini kolaylaştırmak için hem kurumsal e-posta verilerini hem de kişisel verileri yönetebilmelerini sağlar. Uygulama kısıtlama politikaları, kuruluşların kurumsal veri kaybına yol açabilecek belirli eylemlere sınırlama getirmesine olanak tanır. Conditional access, belirli güvenli erişim ilkelerini ayarlamanızı ve korumanızı sağlar.

Yeni mimariye nasıl erişilir?

Yeni Exchange Server mimarisine erişmek istiyorsanız, kurulum işlemini başlatmak için Microsoft account team veya technical account’unuza başvurabilirsiniz.