Windows Server 2019 hybrid cloud yeniliklerine yakından bakın

Okuma süresi - 4 dk.

ShutterStock

Bu yılın ikinci yarısında beklenen Windows Server 2019, Windows 2016’dan beri Microsoft’un Windows Server işletim sisteminin ilk büyük sürümü olacak. Windows Server 2019’un hybrid bulut senaryolarının desteğini iyileştirmeye odaklanması bekleniyor. Hybrid bulut için Windows Server’ın desteğinin güçlendirilmesi, günümüzde hybrid bulut ortamlarını kullanan çoğu şirket için pek çok anlam ifade ediyor. Hybrid bulut kabulüne yönelik bu eğilimin de gelecekte de devam etmesi bekleniyor. Gartner, 2020 itibariyle kuruluşların yüzde 90’ının hybrid altyapı yönetimi yeteneklerini benimseyeceğini tahmin ediyor.

Windows Server 2019’un hybrid bulut desteği, şirket içi sunucular ve Azure’daki bulut hizmetleri arasındaki bağlantıları iyileştirmek için tasarlanmıştır. Karma bulut iyileştirmeleri Azure Backup, File Sync, disaster recovery ve diğer Azure hizmetleri için daha gelişmiş destek içermektedir.. Windows Server 2019’un karma yaklaşımı, local olarak çalışan uygulamaların Artificial Intelligence (AI) ve Machine Learning (ML) gibi bulut hizmetlerinden yararlanabilmelerini sağlamak için tasarlanmıştır.

Windows Server 2019 ayrıca local ve cloud sunucularıyla çalışmanıza olanak tanıyan yeni bir sunucu yönetim programına sahiptir. Daha önce Project Honolulu olarak bilinen Windows Admin Center, Windows Server için yeni bir tarayıcı tabanlı yönetim uygulaması sağlar. Yeni Windows Admin Center, Server Manager ve Computer Management gibi eski araçların sağladığı pek çok işlevi birleştiren local ve cloud yönetimi için tek bir ekran sağlar.

Bulut uygulamalarını daha iyi desteklemek için Windows Server 2019’un kapsayıcı desteği için bazı önemli geliştirmeler yapılmıştır. Microsoft, Server Core container image boyutunu 5 GB’tan 1,58 GB’lık bir yükleme boyutuna ve 3,61 GB’lık disk boyutuna indirdi. Bunun Windows Server Core imajının indirme süresini yaklaşık %72 oranında azaltması bekleniyor. Windows Server 2019, hem Windows hem de Linux konteynerlerini yan yana çalıştırabilecek. Windows Server 2019 ayrıca Kubernetes cluster için destek sağlayacak.

Windows Server 2019 ayrıca Hyperconverged Infrastructure (HCI) dağıtımları için yeni destek de dahil olmak üzere bir çok önemli yeni özelliğe sahiptir. IDC, HCI pazarının 2016 yılında %64 büyüdüğünü ve Windows Server 2019’un da HCI bandına sıçradığını tahmin ediyor. Diğer çoğu donanım satıcısı tarafından sağlanan HCI’den farklı olarak, Microsoft’un HCI’sı Hyper-V’ye dayalı tamamen yazılım tanımlı bir platformdur. Host sunucularda kapasiteyi artırmak veya azaltmak için Windows Server 2019 Hyper-V HCI cluster üzerinden dinamik olarak eklenebilir veya kaldırılabilir. Hyper-V Shielded VM’lerde Linux çalıştırmak için yeni destek de var. Windows Defender Advanced Threat Protection, güvenlik ihlallerinden koruma sağlar ve SDN ağ güvenliği özelliği sayesinde isteğe bağlı olarak trafiğin şifrelemelerine olanak tanır.

Kuruluşlar, Windows Server 2019 güncellemelerini yılda iki kez Semi-Annual Channel üzerinden veya daha az sıklıkla Long-Term Servicing Channel (LTSC) aracılığıyla yükleme seçeneğine sahiptir. Windows Server 2019’un LTSC sürümü, Desktop Experience ve Server Core yükleme seçeneklerini sağlar. Semi-Annual Channel, bir container image olarak sadece Server Core yükleme seçeneğini ve Nano Sunucusunu sağlar. LTSC Microsoft’un Microsoft SQL Server ve Microsoft SharePoint gibi çoğu altyapı iş yükü için Windows Server’ın önerilen sürümüdür.

Microsoft, Windows Server 2019’un Windows Server 2016 ile aynı lisans modeline sahip olacağını belirtmiştir. Bununla birlikte, Windows Server Client Access Licensing (CAL) için bir artış olabileceğini de söylediler. Microsoft Insiders sayfasından Windows Server 2019 sürümüne göz atabilirsiniz .